Co je dobré vědět o srážení povlečení?

Zdá se vám někdy bavlněné povlečení po zakoupení větší než je peřina a polštář, které povlékáte? Není to špatnou výrobou, ale předpokládanou srážlivostí látky, z níž se povlečení šije. Co je tedy dobré vědět o srážení povlečení?

Vlastnosti bavlněných materiálů používaných k šití povlečení 

  1. Výhodou povlečení z bavlny je měkkost, výborná savost a hřejivost (například damašek je tkán z nejkvalitnější egyptské bavlny a může vám vydržet v dokonalé kvalitě dlouhé roky, dobrou volbou je také bavlněný satén).
  2. Nevýhodou je srážlivost bavlněné látky, která je až několik cm na metr.
  3. Důležitý je údaj o hustotě tkaniny – ta adekvátní od značkových výrobců se pohybuje v rozmezí 125 a 135 g/m2. Pokud zvolíte řidší, může se stát, že se látka bude nepravidelně srážet a bude plná žmolků.

Jak správně prát povlečení?

Srážlivost povlečení závisí už na vysrážení tkaniny během její výroby. Čím větší je hustota tkaniny, tím méně hrozí, že se srazí. Stejně tak má na srážlivost povlečení vliv i teplota praní a volba pracího prášku. Předpokládejme, že jste si vybrali povlečení s vyšší hustotou tkaniny a čeká vás první praní. Jak na to? 

  • Přečtete si správně textilní etiketu (při jaké teplotě povlečení prát).
  • Zvolte správný prací prostředek (pokud jde o barevné povlečení, nesmí přijít do styku s bělící složkou).
  • Při sušení nevěšte povlečení za rohy (mohou se vytahat a povlečení příjde o tvarovou stálost).
  • Povlečení žehlete zásadně lehce vlhké.

Jak řešíme reklamace – slovo prodejce:

Iveta Mičková říká: „Každou reklamaci povlečení posuzujeme individuálně. Předmětem reklamace ale nemůže být velikost bavlněného povlečení, tedy takové povlečení, které na lůžkovině plandá, protože je jasné, že se po několika praních srazí.“ Dalším častým problémem ale může být také špatný výběr pracího prášku. „Doporučujeme používat na praní bílého povlečení prášek na bílé prádlo a na barevné povlečení prášek na barevné prádlo, pokud není dodržen správný postup praní, reklamaci také neakceptujeme,“ dodává provozovatelka e-shopu.