Srovnání různých materiálů lůžkovin

Na trhu je k dostání mnoho různých přikrývek a polštářů, které se liší především materiálem a kvalitou zpracování. Přikrývky a polštáře z dutého vlákna jsou vhodné pro jiné zákazníky než ovčí rouno a peří.

Při výběru záleží na vašich osobních preferencích a zdravotních požadavcích, každý z materiálů má trochu jiné vlastnosti a bude vyhovovat jinému typu zákazníka.

Lůžkoviny z dutého vlánka

Lůžkoviny z dutého vlákna jsou čím dál oblíbenější pro svoje skvělé antialergenní vlastnosti. Jejich velkou výhodou je také snadná údržba. Lůžkoviny z dutého vlákna můžete prát bez problémů v pračce, a to až na 95 °C s ohledem na použitý povrchový materiál. Silanizované duté vlákno je navíc měkké a hebké, takže velmi příjemné na dotyk. Více informací o dutém vlákně se dočtete třeba v našem dalším článku na blogu, vybírat pak můžete z různých variant od letní po univerzální přímo v e-shopu.

Hlavní výhody dutého vlákna:
– vhodné pro alergiky
– lehké, vzdušné, hřejivé
– snadná údržba

Lůžkoviny z ovčí vlny

Druhou variantou jsou přikrývky a polštáře z ovčí vlny, které se vyrábí ručně a splňují proto požadavky na nejvyšší kvalitu. Jde o materiál, který vzniká přímo ve výrobní dílně v Bochovicích na Vysočině a je tedy svou kvalitou naprosto unikátní. Velkou výhodou ovčí vlny jsou její termoregulační vlastnosti, tedy schopnost vyrovnávat teplotu podle aktuální potřeby. Navíc jde o materiál, který je schopný pohlcovat pot a odpařovat ho do vzduchu, takže vy jste ve spánku neustále v suchu. Ovčí vlna dokáže pohltit až dvakrát víc vlhkosti než bavlna.

Ovčí vlna je navíc antitstatická, odpuzuje prach a obsahuje lanolín, který ji chrání před znečištěním bakteriemi a jinými mikroorganismy. Také snižuje křehkost a lámavost ovčí vlny a s tím i její prašnost. Na pokožku má ovčí vlna zklidňující účinky a působí protizánětlivě.

Hlavní výhody ovčí vlny:
– maximální přírodní kvalita
– termoregulační vlastnosti
– nízká prašnost a odolnost proti mikroorganismům

Lůžkoviny z peří

Péřové přikrývky a polštáře nejsou samy o sobě pro alergiky problémem, nezpůsobují alergické reakce, za ty mohou roztoči, kterým se v peří daří o mnoho lépe než v ovčí vlně nebo v dutém vláknu. Není nutné se lůžkovinám z peří úplně vyhýbat, jen musíme dbát na pravidelnou údržbu a praní. Péřové přikrývky mají své výhody, například absorbují velké množství vlhkosti, takže zaručují přirozenou tepelnou regulaci během spánku.