Jak bojovat s nespavostí přírodní cestou

Poruchy spánku by měly být rozhodně konzultovány s lékařem, mohou totiž značit mnohem závažnější problém. Nicméně podpůrné účinky bylinek na naši psychiku i tělo nám mohou kvalitu spánku zásadně zlepšit. Nejdříve si ale odpovězte, jak jste na tom se spánkovou hygienou.  Dodržujete základní pravidla zdravého spánku.

Přírodní látky na špatné spaní

Nejznámějším přírodním lékem na špatný spánek je čaj z meduňky.  Přemýšlíte nad tím, co všechno vás zítra čeká, a stresem nemůžete usnout? To přesně řeší čaj z lístků meduňky lékařské. Meduňka je oblíbeným uspávacím prostředkem odjakživa. Uklidňuje a navozuje dobrý spánek přirozeně. V některých přípravcích na přírodní bázi najdete spolu s meduňkou v účinných látkách i kozlík lékařský. Není třeba mít ani strach z vedlejších účinků – objevují se sporadicky.

Kozlík nebo chmel?

Těžší kalibr bylinnými přípravky je už jednou zmiňovaný extrakt z kozlíku lékařského. Pro některé známý jako valeriánské kapky. Účinky kozlíku lékařského na spánek jsou neoddiskutovatelné – bylina uvolňuje a zbavuje strachu, úzkosti, snižuje se doba usínání a nezpůsobuje závislost. Nevýhodou je nutnost kozlík lékařský užívat minimálně několik týdnů, aby se jeho účinky na dobrý spánek projevily. V ojedinělých případech se objevují nežádoucí účinky jako bolest hlavy nebo pocity na zvracení.

Další přírodní řešení problémů se špatným spaním se skrývá v obyčejném chmelu. Neznamená to však dát si pivo na spánek! Účinnější než pivo jsou výtažky z chmele v přípravcích na zklidnění. Mimo výživové doplňky s výtažkem chmelu, zkuste také tinkturu.

Méně je někdy více

Pro kvalitní spánek se doporučuje také mučenka opletní, máta peprná, levandule nebo heřmánek. Většinu bylinek můžete i kombinovat. Při méně závažných stavech nespavosti pomáhají i fíky, jablka, sušené třešně a meruňky, burské oříšky anebo i klasický recept – vlažné mléko s medem. Jak si udělat domácí čaj pro zdravý spánek?

Bylinky – jak na to?

bylinka                     jak užít                     lze kombinovat   
kozlík lékařský                 valeriánské kapky           ne
meduňka                 čaj z lístků           ano
chmel                 výživový doplněk           ano
mučenka opletní                 tinktura           ano
máta peprná                 čaj z lístků           ano
levandule                 tinktura           ano
heřmánek                 čaj z květů           ano

 

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/bylinky-a-spani.htm

BUĎTE PRVNÍ, KDO SE DOZVÍ O AKCÍCH A SLEVÁCH