Víte jak na důslednou hygienu lůžka?

Správná péče o lůžko by měla být automatickou součástí našeho uklízecího rituálu, protože přece jen v posteli trávíme poměrně hodně času. Udržování hygieny lůžka není ničím složitým, stačí znát pár triků, se kterými je i praní dutého vlákna nebo péče o ovčí rouno hračka. Skvělými pomocníky jsou také chrániče matrací, které existují hned v několika variantách.

Existují různé druhy chráničů matrací

Chrániče matrací a polštářů mohou udržet vaše postele čisté a prodlužují jejich životnost. Navíc je možné je kdykoli snadno vyprat. Jsou vhodné nejen pro osoby trpící inkontinencí nebo dlouhodobě upoutané na lůžko, mohou posloužit dobře i do postýlek menších dětí a chránit je před znečištěním.

Chrániče matrací existují v několika variantách. Všechny zvyšují hygienickou ochranu matrace, navíc dýchají směrem ven a zároveň nepropustí tekutinu dovnitř, některé dokáží absorbovat až 2,5 litru vody na m2. K jejich výrobě jsou zpravidla použité antialergické materiály vhodné k vyváření až na 95 °C, je tedy možné je bez problému udržet čisté. 

TIP: Doporučujeme matracový chránič SUPERABSORBENT. 5-vrstvá extrémně savá tkanina absorbující až 2,5 litru vody na m2.

Jak prát duté vlákno

Pokud uvažujete o lůžkovinách z dutého vlákna nebo už třeba takové doma máte, měla by vás zajímat jejich správná údržba. Polštáře a peřiny z dutého vlákna je možné prát v pračce, jen je dobré brát ohled na materiály použité k jejich výrobě. Lůžkoviny z dutého vlákna by při praní neměly naplnit víc než třetinu pračky, protože peřiny nabývají hodně objemu a přeplněná pračka by lůžkoviny správně nevyprala. Také je lepší používat menší množství pracího prášku než obvykle.

Po vyprání je nutné nechat peřiny z dutého vlákna důkladně proschnout, ideálně v sušičce, případně se alespoň vyhnout přímému slunečnímu záření. Peřiny se doporučuje prát přibližně jednou za rok a před prvním praním vždy zkontrolujte štítek, kde výrobce udává přesné pokyny pro praní.

O správnou hygienu přikrývek musí důsledně dbát alergici. Na co si dát pozor jsme sepsali v článku o antialergickém sortimentu pro tuto skupinu.

Péče o ovčí rouno

Jestli jste se rozhodli pro pokrývky z ovčí vlny, pak jste si ušetřili spoustu práce předem, ovčí vlna je totiž velmi nenáročná na údržbu a čištění. Pokrývky a polštáře z ovčí vlny stačí jednou či dvakrát měsíčně vyklepat ve volném prostoru.

Ovčí rouno má samočistící schopnosti, které můžete podpořit vyvěšením do volného prostoru ve vlhkém prostředí, třeba v mlze nebo dešti, ne však do přímého deště. Vlákna ovčí vlny se postaví a snáze se zbaví zbytkové vlhkosti a pachů.

Při případném praní větších nečistot používejte vlažnou vodu a prostředky s obsahem lanolínu. Vyprané vlněné výrobky spíš zlehka vymačkejte a vyvěste, rozhodně se nedoporučuje mechanické ždímání. Pak je stačí volně vyvěsit, ne však na přímé slunce nebo do blízkosti radiátorů. V případě silného znečištění dodržujte symboly uvedené na etiketě a přenechejte odstranění profesionální čistírně.