Levandulový olej má nečekané využití

Levandule nádherně voní a je pastvou pro oko. Má bohaté praktické využití nejen v kuchyni, ale i v každodenním životě. Blahodárné účinky má ale nejen rostlina, ale i levandulový olej. Věděli jste například, že má dezinfekční účinky nebo že zlepšuje kvalitu spánku?

Levandule má zklidňující a relaxační účinky. Nejen že pomáhá při usínání, ale také uvolňuje ucpaný nos, který zhoršuje kvalitu spánku. Levandulový olej má všestranné využití nejen v kuchyni, ale také jako esenciální olej nebo lék proti bolesti a zánětům.

Jak levandule pomáhá k lepšímu spánku

  • Levandulová koupel před spaním dostane každého do pohody.
  • Pro kvalitní spánek a ucpaný nos stačí, když kápnete levandulový olej na polštář.
  • Klidný spánek zajistí levandulový čaj.

Levandulový olej do pračky?

Přidáním tří kapek oleje do pracího gelu nebo do přihrádky se sypkým prádlem krásně osvěžíte ložní prádlo, ručníky, dětské pleny a další textilie. Díky dezinfekčním látkám v levanduli se tedy osvědčí i při boji s bakteriemi a velmi ho oceňují nejen mámy od malých dětí.

Levandulové pole kozí farmy Ratibořice. Foto: Farma Dora, www.kozimleko.cz

Využití v lékařství

Olej z levandule má dezinfekční účinky, a proto se často používá ve zdravotnictví. Můžete ho použít například na ekzémy, lupenku a další dermatologické problémy. Je také protizánětlivý, takže si najde cestu i k zánětu nervů nebo revmatismu. Levandulovou tinkturu lze použít i jako kloktadlo.

Levadule jako lék – s čím vám pomůže?

  • Levandule pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, proto je dobré ji inhalovat.
  • Vetřením oleje z levandule do spánků i vypitím levandulového čaje se zmírňují bolesti hlavy.
  • Potíráním zánětlivých míst levandulovým olejem zmírníte bolesti.

Kde levandulový olej pořídit?

Biofarma Dora Ratibořice je jedním z mála producentů levandulového oleje, kde se pěstuje levandule lékařská a přímo na místě si také vyrábějí vlastní levandulový olej.