5 mýtů o spánku v ovčím rounu

Už naši předkové využívali ovčí rouno a vyráběli z něj oblečení, obutí a přikrývky. Tehdy to samozřejmě vypadalo trošku jinak, ale podstata se nezměnila. Dnešní doba vyzývá k využívání přírodních materiálů jako běžnou součást našeho života. Jedním z čistě přírodních materiálů je ovčí vlna. Ne každý si v ní ale troufne spát. Proč?

Dnes se z ovčího rouna vyrábí různý vlněný sortiment. Pro milovníky přírodních materiálů je tedy velký výběr, a to jak v oblečení, dek, ledvinových pásů, ale i produktů vhodných pro spaní. Pojďme si některé z nich připomenout.

Přírodní přikrývka z ovčí vlny je ideální pro spaní v každém ročním období. Výhodou ovčí vlny je jeho dokonalá izolace a právě takové množství tepla, které vyžadujete. Ovčí vlna totiž sama reguluje teplo, takže pod přikrývkou není ani zima, ani teplo. Zkrátka tak akorát.

Kromě přikrývek, které jsou velmi známé a oblíbené, je možné také přikoupit polštáře.

Co se o ovčím vlně traduje, ale není pravda?

  1. Ovčí vlnu musíme pravidelně prát. To není pravda, protože díky vysokému podílu lanolinu má samočisticí vlastnosti. Pravidelné praní snižuje její kvalitu.
  2. Když se nepere, musí tam být prach a roztoči. To souvisí s prvním bodem. Díky lanolinu má také právě antistatické vlastnosti, a proto odpuzuje prach a roztoči a bakterie tam mají velmi těžký život. Naopak ovčí vlna je vhodná pro alergiky a astmatiky.
  3. Ovčí rouno je skvělé na zimu, ale v létě je k ničemu. To také není pravda. Právě při spaní poskytuje ideální teplo (v zimě hřeje, v létě chladí).
  4. Nemá prokazatelné zdravotní účinky. Díky tepelným vlastnostem, které ovčí rouno má, zahřívá tělo a pohlcuje vlhkost. Takže tělo je v teple a v suchu a díky tomu se svaly postupně uvolňují. Každý doktor při bolestech zad, kloubů, krční páteře doporučuje suché teplo. Má dokonce omezené protizánětlivé účinky.
  5. Ovčí vlna není dostatečně pružná. To není pravda, protože ovčí vlákno je velmi pružné a lze ho přehnout až 20 000 x, aniž by došlo k jeho poškození. Např. hedvábí lze ohnout 1 800 x bez poškození.

Klasicka-prikryvka-z-ovci-vlny-ruzova-teplejsi
Přikrývky z ovčího rouna u nás pořídíte v bílém, modrém a růžovém provedení.

Co je vlna Merino? Merino je druh ovce domácí, které byly počátkem 18. století ve Španělsku chovány pro účely zpracování jejich vlny. Tyto ovce mají velmi jemnou a tenkou vlnu, která roste však velmi hustě. Tyto ovce vyprodukují asi 3 kg vlny ročně.

Přírodní přikrývky, polštáře a další sortiment z ovčího rouna jsou vhodné jak pro váš kvalitní spánek, tak i pro zdravý spánek vašich dětí.

Jak vyčistit ovčí vlnu?

Menší znečištění můžete velmi opatrně zaprat ručně ve vlažné vodě při konstantní teplotě do 25°C. Do lázně přidejte prací prostředek s obsahem lanolinu, který výrobky nejen vypere, ale i ošetří. Lůžkoviny zásadně neždímejte, jen lehce vymačkejte a nechte volně uschnout rozložené ve vodorovné poloze. Nesušte na přímém zdroji tepla a ani nevystavujte přímému slunečnímu záření. V případě silného znečištění dodržujte symboly uvedené na etiketě a přenechejte odstranění profesionální čistírně.

Vlastnosti ovčí vlny se doposud nepodařilo žádným jiným materiálem nahradit. Produkty z ovčího rouna jsou v poslední době stále žádanější hlavně pro svoji vysokou kvalitu, tepelné vlastnosti a přírodní materiál.

Chcete se dozvědět více? Doporučujeme článek Zdravý a kvalitní spánek v ovčím rounu.